Havalandırma Sistemleri ( HVAC )

Havalandırma kanalları galvaniz, paslanmaz veya alüminyum levha ve yüksek mukavemetli sızdırmaz özellikli flanş ve köşe parçaları imal edilmiştir. Hangi maddeyle çalışılırsa çalışılsın, işyerinin havalandırılması kesinlikle şarttır. Ancak havalandırma; tehlikeli gazlara, tozlara, buhar ve dumanlara karşı çok sınırlı bir koruma sağlar. Etkili bir havalandırma sistemi, her işçi için kimyasal maddeye bulaşmamış, temiz bir nefes alma ortamını sağlar. Havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde ısı taşıyıcı akışkan olarak kullanılan havanın en uygun bir şekilde istenilen mahallere taşınması ve dağıtımı hava kanalları aracılığıyla ile olmaktadır.İklimlendirme santralında işlenerek, istenilen konfor şartlarına getirilen havanın kullanım yerlerine ulaştırılması ve kullanım yerlerinde kirlenen havanında dışarıya atılmasını hava kanalları sağlar.

Havalandırma Nedir? Havalandırma kanalları galvaniz, paslanmaz veya alüminyum levha ve yüksek mukavemetli sızdırmaz özellikli flanş ve köşe parçaları imal edilmiştir. Hangi maddeyle çalışılırsa çalışılsın, iş yerinin havalandırılması kesinlikle şarttır. Ancak havalandırma; tehlikeli gazlara, tozlara, buhar ve dumanlara karşı çok sınırlı bir koruma sağlar. Etkili bir havalandırma sistemi, her işçi için kimyasal maddeye bulaşmamış, temiz bir nefes alma ortamını sağlar.Havalandırma sistemlerinin bakımı da son derece önemlidir. Filtrelerin temizliği, boruların sızdırmazlığı periyodik olarak test edilmelidir. Elektrik kesintilerine karşı havalandırma sistemleri için jeneratörler ve diğer yedek güç kaynakları hazır tutulmalıdır. Sistemin etkinliğini kontrol etmek için, özellikle stratejik bölgelerden hava örnekleri alınarak laboratuarda test edilmelidir.

havalandirma

İşyerindeki kirli hava arıtılmadan doğrudan doğruya dışarıya verilirse, bunun çevre kirlenmesine katkıda bulunulacağı unutulmamalıdır. Bunun sorumluluğunu işveren ve yöneticiler üstlenmeli; ancak işçiler ve sendikalar, işyerinin çevre temizliği konusundaki yasal düzenlemelere uygun durumda olup olmadığını kontrol etmelidirler. Havalandırma sistmeleri ister tekstil gibi pamuk yada tekstil ürünlerinin doğurduğu olumsuz hava koşullarında olsun. İster ise ağır dizel makinaların ortaya çıkardığı karbon türevli ağır gazlar olsun sanayini de verimliğe ve hava kalitesine etki eden her alanda kullanılmaktadır. Optimum çalışan verimi ve optimum makine ömrü sağlaya bilmek adına insalara sağlıklı hava sağlayabilmek için olmaz ise olmazlardan biri havalandırma sistemleri kullanımıdır. Birden fazla havalandırma ve toz toplama elemanın bir araya gelmesi ile ortaya çıkan havalandırma sitmeleri belli bir mühendislik esaslarına gire her işletme özelinden farklı olarak dizayn edilmektedir.

havalandirma

Bir Havalandırma uzman mühendis kadrosu ile işletmenize ihtiyacı olan sistemi yerinde tesipi ederek size özel çözümler sunmaktadır.

  • Havalandırma Kanalları
  • Havalandırma Boruları
  • Havalandırma Bacaları
  • Aspiratör - Salyangoz Aspiratör - Menfez çeşitleri

Mutfaklardaki hava,yemek buharı ve yanmadan oluşan gazlarla kirlendiği için , bu havayı iklimlendirme toplama kanallarına verilmesi kanallarda yağlanmaya sebep olacağından sakıncalıdır.Bunun için , mutfak havası iklimlendirme sistemlerine verilmeyip doğrudan dışarı atılmalıdır.Bu nedenle mutfak havasını dışarı atan kanallara mutfak havası kanalı denir.

Paslanmaz çelikten imal edilmeleri korozyona engel olmakta, temizlenmesine olanak vermektedir.Ayrı bir hat olarak ayrı bir cihaz ile bağlanmalıdırlar.Cihazların içerisinde dış ortama kötü kokuların, yağ ve vb maddelerin gönderilmesini engellemek amacıyla mutlaka filtre monte edilmelidir.Cihaz mutfak havasına göre dizayn edilmelidir. Tehlikeli maddelerle dolu hava, kaynağından (tehlikeli maddenin ortama yayıldığı yerden) alınıp uzaklaştırılabilirse ve bu hava çalışma ortamına geri dönmezse etkili bir havlandırma sistemi sağlanmış olur. Ancak böyle havalandırma sağlanmış olsa dahi, işyerine taze ve temiz hava sağlayan bir başka havalandırma sisteminin diğeriyle birlikte bulunması şarttır.

İZOL MAKİNA İLETİŞİM

Vakıflar Mah. E-5 Yolu Üzeri Küme Evler No:8

Ergene/Tekirdağ

BİZİ ŞİMDİ ARA +90 282 653 01 40
İLETİŞİM